• Přejít k obsahu
  • Přejít na hlavní navigaci a přihlášení

Zobrazit ve vyhledávání navigaci

Navigace

  • Čeština
  • English (UK)

Vyhledávání

Menu

  • Články
  • Odkazy
  • Kontakt
  • Publikace
  • Czechmin
  • Weblinks

Fotogalerie minerálů

  • Minerály
  • Lokality

Průvodce

  • Lokality ČR

Rockshop

  • Minerály

Proč je Lillka jedinečná

Podrobnosti
Vytvořeno 28. 5. 2013 15:54
Aktualizováno 28. 5. 2013 16:48
Zobrazeno: 4681

 

Důl Lill, oproti jiným březohorským dolům velmi malá šachta ležící již mimo hlavní oblast zrudnění, byl v těžbě od roku 1857 do roku 1902. Předchozí nesoustředěné práce v oblasti Černojamských žil z období 16. století nepřesáhly hloubku místního 2. patra. Práce uskutečněné zde v 19. století se pohybovaly do úrovně cca 500 m. Jejich rozsah se výrazně nezvětšil ani v období po 2. světové válce, kdy zde probíhal průzkum a těžba zejména uraninitu. Celkově je možné říci, že dolování jak na uran, tak na barevné kovy skončilo pravděpodobně vždy s velkými ztrátami. Nicméně tento důl měl jedno výrazné plus, vyskytovala se zde bohatá asociace minerálů, často ve velmi estetickém vývoji.


 

 

K výjimečné kvalitě vzorků z dolu Lill, přispěly zejména okolní horniny a to proterozoické břidlice a tufy. Ty, vzhledem ke svým fyzikálně mechanickým vlastnostem, předurčily charakter vývoje rudních žil, který ke své nestálosti a čočkovitosti sice nevyhovoval těžařům, ale ukázal se jako ideální pro vývoj četných dutin na žilách. Z hlediska chemického okolní horniny obohatily díky vyluhování hydrotermálními roztoky tamní mineralizaci o takové prvky jako molybden, nikl a arsen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stříbro - Příbram, důl Lill. Stříbro narůstá na plochu o velikosti 2,5 x 1,5 cm. Soukromá sbírka.

 

 

 

Unikátní věc, kterou si většina sběratelů neuvědomuje je zvláště ta, že na dole Lill byly ve větším měřítku těžené pouze dvě hlavní žíly – Horní Černojamská a 2. Ležatá, takže lze předpokládat, že většina nalezených minerálů pochází z jedné z těchto dvou žil.

 

Důl Lill měl poměrně bohaté oxidační pásmo s četnými výskyty cerusitu a vzácnějším pyromorfitem. Klasické jsou zejména naše nejlepší krystaly wulfenitu. Vzácně se zde vyskytl i kermezit a valentinit. Nově zde byl nalezen i sekundární minerál selenu – munakatait. Pod oxidačním pásmem se vyskytovalo bohaté cementační pásmo s četnými vzorky pyrargyritu a ryzího stříbra. Překrásné byly také vzorky argentitu a zejména proustitu. Výjimečně zde byl také zjištěn vzácný xantokon a pyrostilpnit. Nově byl popsán z haldového materiálu i imiterit. Ceněné jsou vzorky pěkně vykresleného nikelínu, které zde dosáhly až 12 cm akumulací a zejména milleritu v jehlicích do 2 cm. Z minerálů jaloviny zaujmou zvláště vzorky krystalovaných morionů, ametystů a výjimečných železitých křemenů do velikosti až kolem 2 cm většinou narůstající na drúzy kalcitu. Krásné byly také v této oblasti nalezené vzorky antimonu a arsenu. Uranové zrudnění bylo representované zvláště uraninitem, z něhož recentně vznikal znucalit, jeden z pouhých 5-ti minerálů typových pro tuto oblast.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Argentit - Příbram, důl Lill. Velikost krystalů až 8 mm. Soukromá sbírka.

 

Je symbolické, že z větší části z dolu Lill pocházely vzorky z nejlepší historické soukromé kolekce březohorských minerálů, která byla bohužel rozprodaná po burzách před cca 10-ti lety. Poslední sbírkové možnosti bohužel skončily totálním zastavěním haldy po roce 2000. Pouze zlomek haldy byl odvezen a deponován v areálu Příbramského hornického muzea na odvalu za Ševčínským dolem, kde lze dodnes za poplatek sbírat klasické lillské minerály, samozřejmě většinou pouze v dokumentační kvalitě.

 

© 2013 Pavel Škácha, Czechmin