Unikátní As-Bi mineralizace žíly Geister v Jáchymově
- Podrobnosti
- Vytvořeno 3. 12. 2016 13:02
- Aktualizováno 7. 12. 2016 19:59
- Zobrazeno: 1796
Unikátní As-Bi mineralizace žíly Geister v Jáchymově
Jáchymovská rudní oblast je typická výskytem rozmanitých sekundárních minerálů arsenu, uranu a jiných prvků. V poslední době převládá zájem o recentně vzniklé minerály z prostředí hald nebo opuštěných důlních děl, vznikající v řádech desítek až stovek let. Na Jáchymovsku je zejména nad dolem Rovnost I vyvinuta i bohatá asociace supergenních minerálů As, P, Cu a U, která patří u nás jednoznačně k nejzajímavějším svého druhu. Stářím bude odpovídat nejspíše desítkám až nižším stokám tisíců let.
Žíla Geister patří mezi nejbohatší žíly v Jáchymově a okolí, těžené již od 16. století. Vynikala bohatými stříbrnými nálomy, poslední z nich byly nafárány po polovině 19. století. Díky činnosti sběratelů zvláště v 70. letech 20. století zde byla nalezena i pestrá supergenní mineralizace známá již z dob těžby v 19. století.
Hnědé až šedé sloupcovité krystaly walpurginu doprovázené zelenými tabulkovitými krystaly torbernitu. Jáchymov, žíla Geister. FOV 4 mm.
Mezi typické zástupce a zároveň nejhojnější z nich je torbernit, který zde tvoří až okolo 1 cm velké srostlice tabulkovitých krystalů smaragdově zelené barvy. Hojným doprovodným minerálem je walpurgin, tvořící sloupcovité a tabulkovité krystaly od žluté, zelené přes šedou až hnědou barvu. Některé jeho vzorky mohou pravděpodobně náležet mnohem vzácnějšímu fosfowalpurginu, ten zde ale zatím nebyl definitivně potvrzen. Ukázky walpurignu ze žíly Geister patří jednoznačně k nejlepším od nás.
Černé až šedé kulovité agregáty náležící eulytinu a částečně možná též smrkovecitu srůstající se žlutým walpurginem. Jáchymov, žíla Geister. FOV 4 mm.
Vzácněji byly nalezeny kulovité agregáty černého eulytinu do velikosti až 2 mm, který někdy přechází až do šedé barvy. Místy jsou některé vrstvičky v kulovitých agregátech zřejmě tvořené smrkovecitem, který byl zatím potvrzen pouze z několika bodových analýz. Velmi hojný byl zde nezobrazený mixit, ve formě sytě zelených agregátů do velikosti přes 1 cm tvořených jednotlivými tence jehlicovitými krystaly
Žlutozelené sloupcovité krystaly walpurginu v křemeni. Jáchymov, žíla Geister. FOV 4 mm.
Vzácné kulovité zelené až žluté agregáty atelestitu společně s mléčně bílými churchity-Y. Jáchymov, žíla Geister. FOV 3 mm.
Velmi vzácně byl v okolí masivních, až jako pěst velkých agregátů bismitu, zjištěn atelestit jako až 1 mm velké zelené až žlutozelené nepravidelné kulovité agregáty. Vzácně se vyskytl také churchit-Y ve formě velmi drobných kulovitých agregátech složených z mikroskopických krystalů.
Výzkum této velmi zajímavé mineralizace z nově objevených historických vzorků bude pokračovat v příštím roce, takže bude možné doplnit další informace. Některé z popisovaných minerálů, včetně vzorků walpurginu, je možné občas nalézt na starých odvalech za dolem Rovnost I směrem k dolu Adam. K popisované asociaci patří též ojedinělé nálezy mrázekitu, jehož fotografie budete moci vidět v připravované knize o Jáchymově.