Jak nakupovat a nenaletět
- Podrobnosti
- Vytvořeno 10. 3. 2011 15:55
- Aktualizováno 8. 7. 2012 19:22
- Zobrazeno: 3342
Jak nakupovat a nenaletět
Nákupy minerálů jsou vždy problematické. Neexistují dva zcela stejné vzorky minerálu, proto k minerálům neexistuje katalog. Některé zcela odlišné minerály mohou vypadat velmi podobně. Cena minerálů se také řídí jejich lokalitou, ale lokalitu nelze vždy spolehlivě poznat. Protože může jít při nákupu minerálů o nemalé peníze, napíši zde několik řádků, které mohou pomoci.
Na burzách můžete narazit na několik typů omylů, chybu udělá každý (nejednou i já), jsou ale i lidé, kteří mají "omylů" plný stůl a dokonce se zvláště v poslední době objevují takoví prodejci, kteří zřejmě schválně operují s názvy minerálů a hlavně lokalit. To byl také hlavní důvod, proč píšu tento příspěvek.
V zásadě jsou možné dva typy záměn: špatné určení minerálu nebo špatné určení lokality
1) je-li špatně určený minerál, je to vcelku prosté, hlavní je domluvit se s prodejcem na možnosti vrácení minerálu při případném zjištění špatného určení. V zásadě je dobré si vzorek vzít a ukázat ho někomu známému v okolí, kdo se zrovna v této problematice orientuje lépe než Vy. Případně pak existují složitější možnosti určení jako rentgenová difrakce (zjišťuje se "obraz" struktury minerálu, každý minerál má specifický "obraz" této struktury, tudíž se dají mezi sebou porovnávat a tím i určit) a zjištění chemického složení na mikrosondě. V některých případech je lepší, nebo nezbytná kombinace obou metod. Na špatně určený minerál můžete často narazit zvláště v těch případech, kdy mají dva minerály podobný vzhled a barvu, ale chemické složení může plynule přecházet z jedné fáze do druhé. Tomuto jevu, kdy se mohou dva (nebo více) různé prvky vzájemně zastupovat ve strukturách minerálů se říká izomorfie.Typickým příkladem izomorfie jsou například karbonáty nebo granáty. Pokud nepoznáte ankerit od dolomitu, může Vám to být vcelku jedno, ale koupíte li drúzu kutnohoritu a zjistíte li, že jde o dolomit, může to být poněkud bolestivější. V těchto případech je de facto důležitá analýza každého jednotlivého vzorku (což je ale tak drahé, že to nikdo nedělá), minerál se může lišit krystal od krystalu i v rámci jediného vzorku. Typickým příkladem je také například skupina zippeitu. To jsou ale dost specifické případy, špatné určení se často objevuje i u jiných minerálů, takže je potřeba být neustále na pozoru.
2) špatně určená lokalita je poněkud těžší oříšek. Primárně je dobré dívat se na každý vzorek kriticky, začít s tím že není z lokality za kterou je vydáván a nacházet důkazy, které svědčí pro správné určení lokality. Důležitá je parageneze minerálů na vzorku, například již dříve zmiňovaný cronstedtit je velmi častým omylem - kutnohorské cronstedtity bývají často uváděny jako příbramské, přítomnost kalcitu nebo křemene na vzorku může být v tomto případě velmi důležitá. Vynikajícím pomocníkem při určování lokality je doprovodná hornina, je li ovšem na vzorku přítomna. Ta může pomoci při zkoumání "pravosti" příbramských vzorků, pyromorfitů z Oloví, Slavkova nebo Cínovce a to zvláště v kombinaci s adekvátní paragenezí. Naopak problematické je určení jáchymovských vzorků Ag-mineralizace, kdy nám hornina moc nápomocná nebude, německé vzorky jsou velmi podobné. Vyplatí se také znát typické krystalové tvary nerostů pro určité lokality - fluority z Krupky vypadají trochu jinak než fluority z Horního Slavkova, rubelity z Řečice jsou typické barvou i tvarem, určité charakteristiky mají i epidoty ze Sobotína. Těžko se dají poznat například vzorky záhněd z Dolních Borů, zvláště dnes není problém sehnat "borskou" záhnědu z Brazílie,vzorky tohoto typu jsem viděl v poslední době prodávat na aukru. V tomto případě si musí být zájemce o koupi velmi jist prodejcem. To je také základ i pro dobrý nákup v ostatních případech, nakupovat od spolehlivých lidí, protože tam je možnost omylu podstatně menší. Co se týče chybného určení lokalit objevilo se v poslední době zvláště: minerály ze Sn-W ložiska Panasqueira vydávané jako Horní Slavkov, Ag-minerály z amerických ložisek vydávané jako Jáchymov, pyromorfit z Číny vydávaný jako Oloví, zlato z Rumunska vydávané za Křepice apod.
Pokud si tedy nejste jisti nákupem, je lepší se zeptat znalejšího člověka. Pokud jde o dražší nákup, prodejce neznáte a není možnost jak jednoznačně potvrdit údaje k prodávánému minerálu, je lepší nákup oželet.