• Přejít k obsahu
  • Přejít na hlavní navigaci a přihlášení

Zobrazit ve vyhledávání navigaci

Navigace

  • Čeština
  • English (UK)

Vyhledávání

Menu

  • Články
  • Odkazy
  • Kontakt
  • Publikace
  • Czechmin
  • Weblinks

Fotogalerie minerálů

  • Minerály
  • Lokality

Průvodce

  • Lokality ČR

Rockshop

  • Minerály

Anatas a brookit - zajímavé minerály z Poličan

Podrobnosti
Vytvořeno 24. 4. 2011 14:46
Aktualizováno 9. 8. 2013 18:55
Zobrazeno: 3837

Anatas a brookit - zajímavé minerály z Poličan

Poličany v blízkosti Kutné Hory jsou známé výskyty rudních minerálů, převážně minerálů stříbra z jižního pokračování Oselského pásma. Vzácně se zde také vyskytly minerály alpské parageneze, které jsou známější spíše z nedalekého lomu u Vrbova mlýna.

 

 

 

 

 

 

Štola Antonína Paduánského je dnes klasickou českou lokalitou rudních minerálů - z těch nejznámějších a nejkvalitnějších můžeme jmenovat především miargyrit, diaforit a pyrostilpnit. Již z předchozích prací jsou popsány minerály alpské parageneze - anatas a brookit. Nedávno se mi dostaly do ruky dva starší vzorky, na kterých se vyskytují oba minerály, i když jen ve velmi drobných krystalech.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brookit - Antonín Paduánský, Poličany.  Šířka záběru 2 mm.

 

Popisované minerály se vyskytují na puklinách v hornině, která je porostlá drobnými prismatickými krystaly křišťálů. Na ty narůstají velmi drobné kulovité agregáty chloritu černomodré barvy a místy také růžové srostlice klencových krystalů, které mohou patřit kutnohoritu či jinému karbonátu. Místy se také vyskytují soudečkovité krystaly sulfidu, pravděpodobně arsenopyritu.

Anatas je hojnější než brookit a vytváří relativně hojné bipyramidální horizontálně rýhované krystaly silného lesku do velikosti až 1 mm. Na menších krystalech je vidět že modravě prosvítají. Brookit tvoří ojedinělé vertikálně rýhované perfektně vyvinuté tabulkovité krystaly, které také často srůstají do bohatých srostlic.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anatas - Antonín Paduánský, Poličany.  Šířka záběru 1,5 mm.

 

I když zdaleko najde o v rámci ČR vzorky nikterak výjimečné kvality, jsou velmi fotogenické a reprezentují mineralogickou zvláštnost této lokality.

Nedá mi to a při této příležitosti se musím zde zmínit o pokusu o likvidaci toho pěkného rozsahem nevelkého důlního díla. Před několika lety proběhla v tisku protisběratelská kampaň, při které se různí lidé oháněli kopáním sběratelů na výsypce rudniny ze štoly Antonína Paduánského, při které údajně docházelo ke škodám vzniklým podkopáváním stromů. Přestože zde určitě nějaký strom vzal za své a stávat by se to nemělo, šlo vzhledem k malému rozsahu haldičky o nepatrné škody. Když pak na lokalitu najela firma, která do štoly přes šachtici vylila tuny popílku, který také zaplavil část tohoto pěkného důlního díla a způsobil zde vzestup hladiny alespoň o 1 metr nikdo se neozval, ačkoliv při této bohulibé činnosti došlo k devastaci zeleně v podstatně větším rozsahu než při kopání kamenů na haldě. Tímto zásahem bylo zasypáno hloubení pod úroveň štoly, které bylo zcela zatopené a určitě nikoho neohrožovalo na životě. Toto je klasický případ "čerpání" peněz ze státního rozpočtu, při kterém soukromé firmy, které nemají nic lepšího na práci, rozhazují zbytečně peníze nás všech. Z poslední doby bych ještě rád zmínil zasypání pinek po lesích v okolí Horní Blatné, kde zcela jistě ukončilo strašným zůsobem život mnoho lidí a ocedulování bývalého lágru Eliáš cedulemi "vstup zakázán poddolováno", kde sice není moc důlních děl, zato je tam mnoho desítek cedulí (odhadem okolo stovky).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 Pavel Škácha, Czechmin