Schmiederit - zajímavý seleničnan z uranového ložiska Zálesí
- Podrobnosti
- Vytvořeno 29. 9. 2011 10:16
- Aktualizováno 8. 7. 2012 19:24
- Zobrazeno: 2295
Schmiederit - zajímavý seleničitan z uranového ložiska Zálesí
Uranové ložisko Zálesí nepatří v ČR mezi ty významné množstvím vytěženého kovu, ale mineralogicky jde o perlu mezi našimi lokalitami. Lokalitu v novější době proslavily zejména vynikající nálezy minerálů ze skupiny vivianitu, tyrolit a celá řada sekundárních minerálů uranu jako zeunerit, nováčekit, liebegit a mnoho dalších. Před několika lety zde také bylo možno na haldách šurfů a šachtic na výchozové části ložiska sbírat seleničitany, které se nehojně vyskytovaly v paragenezi se sekundárními minerály uranu a selenidy.
Z nalezených seleničitanů můžeme jmenovat chalkomenit, molybdomenit, demesmaekerit a v neposlední řadě také schmiederit. Schmiederit ze Zálesí vytváří většinou chaoticky uspořádané drobné jehlicovité krystaly typicky světle modré barvy, vzácněji seskupené do radiálně paprsčitých agregátů. Dnes můžeme pouze konstatovat jaká je škoda, že je nyní možné studovat pouze z dokumentačního hlediska málo říkající úlomky žiloviny pocházející z hald, neboť v době těžby se kromě uranového zrudnění málokdy věnovala pozornost jiným, často světově unikátním minerálům. Toto napravují až sběratelé, kteří se na tyto často nevzhledné minerály soustředí od dob ukončení těžby.
Světle modré chaoticky uspořádané jehlicovité krystaly schmiederitu na puklině kvarcitu. Zálesí - výchozy. FOV 4 mm.
Literatura:
Pauliš, P., Sejkora, J., Malichová, J., (2005): Supergenní selenová mineralizace na uranovém ložisku Zálesí v Rychlebských horách. Bull. Nár. Muz., 12, 174-179 (Praha).